GNIAZDO

GNIAZDO

Projekt GNIAZDO jest realizowany w ramach małych grantów programu ?Bezpieczne dzieciństwo" Fundacji ?Dzieci Niczyje". Priorytetowym założeniem w projekcie są działania skierowane na wzrost bezpieczeństwa dzieci oraz ochrona przed krzywdzeniem.

Omawiając opiekę i pielęgnowanie dziecka należałoby zacząć od dbałości o dziecko już w życiu prenatalnym a rodzice muszą mieć świadomość, że najlepszą opiekę zapewnią swojemu dziecku, kiedy będą pewni swojej wiedzy i umiejętnościom.

Realizowany przez Stowarzyszenie Aktywnej Pomocy Rodzinie Alternatywa SAPRA projekt GNIAZDO jest kierowany do przyszłych rodziców oraz obecnych rodziców dzieci do lat trzech i jest odpowiedzią na to, w jaki sposób rodzic, w sposób troskliwy i zarazem czujny, ma opiekować się dzieckiem już od poczęcia.

Warsztaty realizowane są przez grupę interdyscyplinarną. Zajęcia są prowadzone przez psycholożkę, położną oraz na zaproszenie z instruktorem ratownictwa medycznego, fizjoterapeutką oraz choreoarterapeutką, po to, aby rodzice edukowali się w sposób kompleksowy.

Spotkania prowadzone przez panią psycholog podpowiadają w jaki sposób komunikować się z dzieckiem, jak rodzic ma radzić sobie z trudnymi emocjami: ze swoją złością i ze złością małego dziecka, z gniewem własnym i lękami małego dziecka, komunikacją z małym dzieckiem ?bez przemocy" oraz w jaki, pozytywny sposób, rodzic może ustalać granice małemu dziecku.

Zajęcia warsztatowe z położną obejmują profilaktykę przemocy w następujących zakresach edukacyjnych: o sposobach dbałości o prawidłowy rozwój płodu w łonie matki, o dobrych metodach kojenia płaczu i bólu dziecka, o prawidłowych sposobach pielęgnowania i wspierania rozwoju małego dziecka zgodnie z jego rozwojem psychomotorycznym.

Rodzice otrzymują również szkolenie na temat, w jaki bezpieczny sposób udzielić pomocy przedmedycznej w warunkach domowych.

Wszystkie działania, które kierowane są na budowaniu więzi i wzmacnianiu relacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem są pożądane. Dlatego też uczestnicy spotkań znajdują na warsztatach wiedzę, motywację i umacniają się w nowej roli rodzica.

Akademia Aktywnego Rodzica

Warsztaty "Akademia Aktywnego Rodzica"

Stowarzyszenie Aktywnej Pomocy Rodzinie ?Alternatywa? - S.A.P.R.A. zaprasza wszystkich zainteresowanych do bezpłatnego udziału w Akademii Aktywnego Rodzica, która skierowana jest na rozwój kompetencji wychowawczych i psychospołecznych rodziców i przyszłych rodziców osób. Zajęcia odbywają się w każdy piątek w godzinach 17.00-19.00 w Prudniku.

Akademia realizowana jest w ramach projektu "GNIAZDO".

Zajęcia odbywają się w Prudniku, 48-200 Prudnik, ul. Kościuszki 55a, oraz w sali warsztatowej szkoły rodzenia przy ulicy Batorego 12.

Czytaj więcej...

Zajęcia Szkoły Rodzenia z Położną

Stowarzyszenie Aktywnej Pomocy Rodzinie ?Alternatywa?- S.A.P.R.A. zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w Akademii Aktywnego Rodzica, która skierowana jest na rozwój kompetencji wychowawczych i psychospołecznych osób spodziewających się dziecka . Bezpłatne zajęcia będą odbywały się od 15 marca 2012r do listopada 2012 w Prudniku

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia w ramach projektu "GNIAZDO"

HARMONOGRAM ZAJĘĆ W MAJU:

 1. 4.05.2012 piątek

Poród naturalny. Korzyści dla kobiety rodzącej i noworodka wynikające z Rozporządzenia M.Z. z dn. 23.09.2010r ?Standardy postępowania oraz procedury medyczne przy udzielaniu świadczeń z zakresu opieki okołoporodowej (..)?.Najbardziej pożądane zachowania rodzącej na sali porodowej.

 1. 11.05.2012 piątek

Jak przyjąć dziecko na świecie wg F.Leboyer?a? Adaptacja noworodka w środowisku pozałonowym.

 1. 18.05.2012 piątek

Przebieg porodu naturalnego. Naturalne metody łagodzenia bólu porodowego. Drugi okres porodu: bóle parte, efektywne ich wykorzystanie.

 1. 25.05.2012 piątek

Hormonalne podstawy laktacji. Wczesne uwarunkowania rozwoju mowy - karmienie piersią.

 1. 1.06.2012 piątek

Kąpiel noworodka, ze szczególnym uwzględnieniem pielęgnacji kikuta pępowinowego. Ruch i grawitacja u noworodka.

 1. 8.06.2012 piątek

Procedura cięcia cesarskiego. Farmakologiczne metody łagodzenia bólu w okresie okołoporodowym. Karmienie alternatywne ? butelka, kubeczek.

Warsztaty dodatkowe ? daty do uzgodnienia z uczestnikami:

 1. Wokół szczepień u niemowlęcia ? szczepić, nie szczepić, czy szczepić wybiórczo? (zaproszeni: przedstawiciel PSSE Prudnik i pediatra)
 2. RKO u niemowlęcia ? pierwsza pomoc przedmedyczna u niemowląt w warunkach domowych (zaproszony instruktor ratownictwa medycznego)
 3. Wpływ dotyku na rozwój dziecka. Instruktaż masażu niemowlęcia opisany przez L?eboyera.
 4. Zagrożenia wynikające z przedwczesnego zachęcania dziecka do przyjmowania pozycji siedzącej oraz stojącej (zaproszony fizjoterapeuta)
 5. Żywienie niemowląt do 3-go roku życia (zaproszony dietetyk)
 6. Wczesna profilaktyka logopedyczna, czyli w jaki sposób wspomagać rozwój mowy u małego dziecka (zaproszony logopeda dziecięcy)

GDZIE: SALA SZKOŁY RODZENIA, BATOREGO 12 PRUDNIK

KONTAKT: 77 436 47 00

Projekt współfinansowany ze środków The Velux Foundations w ramach programu "Bezpieczne Dzieciństwo" Fundacji Dzieci Niczyje.

Cykl Warsztatów Psychologicznych dla Rodziców Małych Dzieci

 

Większość rodziców czerpie ogromną satysfakcję z wychowywania swoich dzieci, lecz jednocześnie spostrzega to zadanie jako niezwykle trudne. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy rodzice muszą sobie radzić z dodatkowymi trudnościami.

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty:

 

Czytaj więcej...

Zajęcia Powrót do formy

Powrót do formy- ĆWICZENIA DLA MAM

Poniedziałek godz. 17:00

Ćwiczenia usprawniające po porodzie naturalnym, cięciu cesarskim

oraz dla wszystkich mam dzieci do lat trzech.

BEZPŁATNE WARSZTATY

Program ?Powrót do formy? przygotowany przez Stowarzyszenie S.A.P.R.A. pozwoli lepiej znieść trudy po okresie połogu i powrotu do formy. Warsztaty z elementami jogi, arteterapii, ćwiczenia usprawniające  i relaksacyjne mają za zadanie: zniwelować znużenie poporodowe; zapobiegać bólom kręgosłupa, spowodować szybki powrót do normy mięśni, które uległy rozciągnięciu w okresie ciąży i porodu.

 

 

 

Ćwiczenia usprawniające dla kobiet obejmują:

 

 1. Ćwiczenia rozciągające z elementami jogi
 2. Ćwiczenia relaksujące
 3. Ćwiczenia koncentrujące
 4. Ćwiczenia kinetyczne
 5. Ćwiczenia wzmacniające
 6. Arteterapia z zakresu pracy ciałem i muzykoterapią

 

Ćwiczenia pomogą w:

 1. Usunięciu bólów pleców
 2. Lepszej przemianie materii
 3. Podniesieniu poziomu energii
 4. Zapobieganie obrzękom i zastojom żylnym
 5. Wyrównaniu wahań nastrojów
 6. Szybszym powrocie do dawnej sprawności
 7. Wzmocnieniu mięśni potrzebnych przy noszeniu pociechy

 

 

Ćwiczenia można rozpocząć już 8 tygodni po porodzie fizjologicznym 12 tygodni po cięciu cesarskim. Przed przystąpieniem do zajęć zapytaj swojego lekarza czy możesz uczestniczyć                            w ćwiczeniach usprawniających. Na zajęcia prosimy przygotować wygodny i niekrępujący strój                    ( bez obcisłych pasków, szelek, grube skarpety).

 

GDZIE: SALA WARSZTATOWA

PRUDNIK, UL. KOŚCIUSZKI 55A

KONTAKT  :   77 436 47 00 ;  506 411 897

zajęcia realizowane w okresie maj 2012- listopad 2012

www.sapra.powiatprudnicki.pl

Telefoniczne zgłoszenia na zajęcia od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-19.30

W ramach projektu równolegle skorzystać można z porad:
- psychologa, prawnika, lekarza psychiatry, pracownika socjalnego,terapeuty uzależnień

Po wcześniejszym zgłoszeniu nam, możliwe jest zabezpieczanie opieki nad dzieckiem podczas trwania zajęć.

 

Copyright © 2017 sapra. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.